Detox Gröna kuren Lunch och middag Mjölkfritt Paleo SCD-vänliga recept Vegan/Växtbaserat

Varm skördesallad med bondbönor, brytbönor och sockerärtor

skördesallad med bondbönor brytbönor och sockerärtor

Det bästa med skördetider är att det är så enkelt och går så snabbt att laga mat och få till goda och näringsrika måltider… Idag var jag på skördemarknad i Vinterviken och kom hem med en kasse blandade godsaker.

Till middag tillät jag mig att frossa i kokta och förvällda bondbönor, brytbönor och sockerärtor med smält ghee, olivolja, flingsalt och svartpeppar… Det enkla är det goda!

Med en efterrätt på äpplen och pecannötter (recept kommer) så räckte det gott och väl som hel måltid. Det går också bra att göra receptet som tillbehör till kött eller fisk, då räcker det till ca två portioner. Servera även som förrätt till flera.

Recept

  • 1,5-2 dl Bondbönor
  • 1 näve brytbönor
  • 1 näve sockerärtor
  • 1-2 msk smält ghee och/eller olivolja
  • flingsalt och nymalen svartpeppar efter smak

Gör så här:

Koka upp 1 liter saltat vatten. Tillsätt bondbönorna och låt koka i ca 6-7 minuter. Tillsätt brytbönorna och koka i ytterligare 2 minuter. Tillsätt till slut sockerärtorna till det kokande vattnet och låt koka i ytterligare någon minut. Häll av vattnet och låt rinna av i durkslag. Vänd runt bönor och ärtor i ghee och/eller olivolja, salt och peppar. Njut.

(2) Comments

  1. […] Middag: Varm skördesallad med gröna bönor lägg till stekt fisk eller kyckling och extra smör eller olivolja […]

  2. […] Middag: Varm skördesallad med gröna bönor lägg till stekt fisk eller kyckling och extra smör eller olivolja […]

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

What Our Clients Say
257 recensioner
%d bloggare gillar detta: