Enklast är godast om sagt… Den här bönsalladen kan jag äta med sked direkt ur skålen. Det är inga revolutionerande nya smakkombinationer direkt och jag förstår att man kanske inte blir inspirerad att direkt sätta igång och göra en sallad av bönor, tomat, olivolja och lök… men prova!
Jag vet inte riktigt vad det är som gör det – kanske proportionerna av ingredienser som gör att det blir så bra – men jag älskar den här salladen! De enkla smakerna som passar så bra ihop gör det enkelt och gott att föra in bönor i vardagskosten.

Bönor av olika slag är ett perfekt tillbehör till de flesta måltider. De tillför nyttiga och kalorisnåla proteiner, fibrer och långsamma kolhydrater (resistent stärkelse) som är bra för tarmfloran.
Bönsallad med tomat
2-4 port
Servera salladen istället för ris tillsammans med en bit fisk eller kyckling eller som den är med ännu mer grönsaker för veganalternativ. Toppa då kanske med rostade frön/nötter. En annan bra vego-kombination till bönsalladen är getost.
- 2 dl kokta avrunna bönor (eller bönor från en förpackning, sköljda). Jag använde adzukibönor. Andra förslag är svarta bönor, kidneybönor eller borlottibönor
- 200 g körsbärstomater, delade i bitar
- 1 liten rödlök eller gul lök, finhackad
- 0,5 dl olivolja
- 2 msk citronsaft eller äppelcidervinäger
- 1-2 krm salt
- 1-2 krm svartpeppar
- till serveringen: en näve gröna blad, gärna ruccola
Blanda alla ingredienser och låt gärna stå minst 15 minuter innan servering.