Beroendeframkallande god, klassisk tapasrätt; vitlöksstekta champinjoner vända i persilja. Ät de kryddiga svamparna som de är som tilltugg, tillsammans med andra smårätter eller till kött eller grillat.
Tricket att få champinjonerna så där goda, att det är svårt att sluta stoppa den ena efter den andra i munnen, är att steka dom tillräckligt länge, salta ordentligt och inte snåla med vitlöken.
Servera gärna svamparna med tandpetare så att man kan äta som tilltugg.
Vitlöksstekta champinjoner med persilja – tapas
Beroendeframkallande god, klassisk tapasrätt; vitlöksstekta champinjoner vända i persilja. Ät de kryddiga svamparna som de är som tilltugg, tillsammans med andra smårätter eller till kött eller grillat. Portionerna är små tilltuggsportioner.
Portioner: 4 port
Kalorier: 83kcal
Ingredienser
- 250 g champinjoner
- 2 msk olivolja
- 2 krm salt
- 2 krm svartpeppar
- 3 klyftor vitlök
- 0,5 dl persilja hackad
Instruktioner
- Skär bort stammarna på champinjonerna och använd till annat (stek på till omelett eller koka med i soppa, bolognese osv).
- Salta, peppra och stek svamparna på medelvärme i oljan i ca 10 minuter tills att svamparna först vätskat sig och sedan fått fin färg runt om. Rör om då och då i stekpannan så att svamparna steks jämt.
- Finhacka under tiden vitlöken och tillsätt den till stekpannan mot slutet av stektiden. Rör om och fortsätt steka någon minut.
- Finhacka persiljan och vänd de färdigstekta svamparna i den. Servera.
Näringsinnehåll
Kalorier: 83kcal | Carbohydrates: 3g | Protein: 2g | Fat: 7g | Mättat fett: 1g | Fleromättat fett: 1g | Enkelomättat fett: 5g | Natrium: 204mg | Kalium: 278mg | Fiber: 1g | Socker: 1g | Vitamin A: 1056IU | Vitamin C: 18mg | Kalcium: 23mg | Järn: 1mg
[…] Vitlöksstekta champinjoner med persilja – tapas […]