Kokosyoghurt är en bra frukost med nyttiga fetter för blodsockerbalans - servera med bär, chiafrön och nötter. Tänk på att kokosyoghurt är fetare än fil och vanlig yoghurt så man blir mätt på mindre mängd. Tips: rör i kollagenpulver för extra protein och maghälsa.
Det är viktigt med renlighet när man ska syra med levande bakterier. Diska därför alla redskap och burkar du ska använda ordentligt. Det är även extra viktigt att skölja noga så att man får bort ev. diskmedelsrester som också kan döda de goda bakterierna i yoghurten.
Metod 1 (12-16 h)
Värm kokosgrädden/mjölken till ca 37°C (viktigt att det inte blir varmare än 40°C) och blanda ihop med probiotikapulver (öppna kapslarna och häll ut innehållet) i en termos (väl rengjord) eller en burk med tjockt glas och skruva på locket. Om du använder burk istället för termos, packa in den i handdukar så att värmen håller längre.
Låt stå i ca 12h - mer om det behövs. Det är ganska lätt att bedöma när yoghurten är klar – det känner man på den ljuvliga syrliga smaken!
Metod 2 (24-48h)
Blanda ihop rumstempererad kokosgrädde/mjölk och probiotikapulver (öppna kapslar och häll ut innehållet) i en burk och skruva på locket lite löst. Locket ska inte vara helt stängt utan måste ”läcka” in lite luft. Det räcker oftast med att lägga locket ovanpå burken så att det täcker utan att vara tillskruvat.
Ställ burken bredvid spisen eller någonstans där det är lite extra varmt i köket. Låt stå i ca 24h men det kan dröja uppåt 48 h innan den är klar. Det är ganska lätt att bedöma när yoghurten är klar – det känner man på den ljuvliga syrliga smaken!
Låt termosen/burken insvept i handdukar stå i ca 24h men det kan dröja uppåt 48 h innan yoghurten är klar. Det är ganska lätt att bedöma när yoghurten är klar – det känner man på den ljuvliga syrliga smaken!