Kunyi är bra när man är sjuk! T.ex. har feber eller har magsjuka! Risgröt med ghee och läkande kryddor och läkande när kroppen går igenom påfrestningar. Det är också bra som mat under detox och utrensning.
Värm ghee på låg/mellanvärme i en kastrull, det ska inte ryka - då har det blivit för varmt. Tillsätt salt och kryddor och fräs ca 1 min om det är färska kryddor och 30 sek om det är torra. Tillsätt riset och rör om tills det är jämnt täckt av ghee och kryddor - igen; det ska inte ryka - då har det blivit för varmt. Tillsätt vattnet.
Koka upp och åt det sedan koka lätt/sjuda i cirka 20 minuter (längre om du använder fullkornsbasmatiris - lite längre än vad som anges på förp.), eller tills riset är mjukt och lite sönderkokt. Om det behövs, lyft locket och låt lite vätska ånga av. Låt det svalna och njut!
Kommentarer
Jag serverar min Kunyi med kokt ayrvediskt äppleellerosötat äppelmossom jag kryddat med lite vaniljpulveroch med cashewnötsmjölk. Det är alltså inte traditionella tillbehör men de ingår bland tillåtna råvaror under ayurvedisk detox/cleanse och jag tycker det passar till frukost. Förbered gärna flera portioner i förväg och förvara i kylen. Värm på när du ska äta.