Min spanska linssallad

Smakrik, mättande och fräsch linssallad. Servera med andra bufférätter eller som tillbehör på tallriken istället för ris eller potatis till fisk eller kyckling.
Den här linssalladen kan du förbereda och förvara i kylen några dagar. Den håller sig och blir bara godare. Jag har gjort min av vitlökskokta belugalinser men du kan använda burk-linser om du vill.
Belugalinser är extra bra till sallader, de är vackra men också mjälla i konsistensen, alltså inte så grova och fibriga. De passar som tillbehör till fisk, kyckling och så här i sallader. Puylinser ”delikatesslinser” är ett annat tips men gröna linser går också bra.
Jag blötlägger mina linser över natten, häller av och sköljer för att få bort antinutrienter och kokar sedan i vatten med örtsalt och en klyfta vitlök för extra smak. Låt linserna sjuda långsamt och bli precis klara så att de inte blir överkokta. Låt dom sedan svalna i kokvattnet innan du häller av. På så sätt håller de formen utan att spricka, förblir saftig och blir inte torra.
Lås upp receptbanken:
För att låsa upp alla recept på hemsidan Nilla’s Kitchen behöver du starta en betalprenumeration á 39 kr/mån eller 234 kr/år. Du får då tillgång till allt tidigare publicerat material på bloggen samt alla nya kommande recept och inlägg.
Klicka LÅS UPP RECEPTBANKEN för att välja månads- eller årsprenumeration.
Vi använder Stripe för säkra korthanteringar. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.
Upptäck mer från
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.




[…] Läs hela inlägget av Nilla’s Kitchen här –> Min spanska linssallad […]